Strona główna » Blog » MAM DAR Akademia Relacji

MAM DAR Akademia Relacji

Małopolska Akademia Relacji MAM DAR to projekt, którego celem jest stworzenie programu afirmującego małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny zawierany na całe życie z otwartością na bycie rodzicem.

Powstały w wyniku przedsięwzięcia program przeznaczony jest do realizacji z uczniami ostatnich klas szkół średnich. Ma przygotowywać młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o małżeństwie, założeniu rodziny oraz ułatwiać rozwiązywanie dylematów związanych z podjęciem takiego zobowiązania.

Projekt realizowany jest przez Instytut Rozwoju Społecznego we współpracy ze ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek. Realizacja projektu odbywa się przy wsparciu finansowym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu ds Polityki Demograficznej w ramach konkursu: Po pierwsze Rodzina!

W trakcie projektu odbyło się Forum dla uczniów ostatnich klas szkół średnich, realizowane w formule dwóch dwudniowych sesji wyjazdowych.

MAM DAR Akademia Relacji

Młodzi dorośli uczestniczyli w cyklu warsztatów psychoedukacyjnych na temat relacji, związanych z nimi wyzwań, zagrożeń oraz potencjałów. Poruszane były tematy dotyczące: emocji, charakteru, potrzeb i wartości oraz ich znaczenie w budowaniu relacji, powstawania i rozwiązywania konfliktów. Młodzi dorośli pracowali w obszarach: komunikacja interpersonalna, dynamika procesów grupowych i dynamika życia rodzinnego. Omawiane były skrypty rodzinne i ich wpływ na podejmowane decyzje, a także o sposoby rozwiązywania konfliktów i o tym kiedy, gdzie i jak szukać pomocy. Uczestnicy zostali zaproszeni do refleksji nad tym czym jest miłość, jak ją rozwijać oraz czy warto decydować się na małżeństwo i z jakich powodów. MAM DAR Akademia Relacji

Podczas warsztatów analizowane były potrzeby i oczekiwania w perspektywie małżeństwa oraz sprawności i umiejętności budujące małżeństwo, co wziąć pod uwagę wybierając żonę/męża? W trakcie sesji uczestnicy zaproszeni byli do pełnienia podwójnej roli: uczestników oraz ekspertów. W ten sposób pomagali inicjatorom projektu weryfikować treści i formy prowadzenia zajęć przewidziane przez nas w wersji testowej programu.

Podstawowe założenie jakie przyjęliśmy przygotowując program są następujące: „Każdy człowiek pragnie miłości i stara się realizować to pragnienie najlepiej, jak potrafi.” Przyjmujemy, że wśród najważniejszych warunkami trwałości małżeństwa są: świadome podjęcie decyzji (znajomość swojego potencjału oraz ograniczeń), posiadanie realistycznych oczekiwań wobec małżeństwa, umiejętność dobrego komunikowania się (traktowanie drugiej osoby z szacunkiem) oraz gotować do wzajemnego przebaczania.

Dlatego chcieliśmy w programie MAM ADR – Akademia Relacji zachęcać do refleksji w tych obszarach. Docelowo powstał program edukacyjny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz studentów, którzy będą chcieli świadomie i odpowiedzialnie kształtować swoje relacje tu i teraz, a także dokonać refleksji na temat swojej przyszłości, w szczególności najważniejszej życiowej decyzji, jaką jest małżeństwo, w kontekście osobistych doświadczeń, dylematów, planów życiowych.

Przygotowany przez nas program (scenariusze zajęć) jest aktualnie w trakcie oceny ekspertów. Po ich ocenie dokonamy ostatnich poprawek programu i zostanie on opublikowany.

W najbliższym czasie w ramach projektu planujemy konferencję pt; „Czy małżeństwo to anchronizm”, na którą serdecznie zapraszamy:

Konferencja odbędzie się na platformie ZOOM. Link do konferencji:  https://zoom.us/j/99759529298

Osoby zainteresowane realizacją programu w szkołach średnich prosimy o kontakt

z Instytutem Rozwoju Społecznego: irs@irs.edu.pl

Renata Knez, wiceprezes Zarządu Instytut Rozwoju Społecznego

Wojciech M. Słonina, prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Społecznego