Strona główna » Blog » Kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM

Kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM

Kampania społeczna NO PROMIL NO PROBLEM, to kampania z obszaru profilaktyki uzależnień.

Od 14 lat prowadzą ją Stowarzyszenie Inicjatyw Solny Gwarek w Wieliczce, Instytut Rozwoju Społecznego wraz z Gminą Wieliczka przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W tym roku odbyła się jej 14 edycja, która przebiegała pod hasłem „Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”.

Kampania społeczna NO PROMIL NO PROBLEM ma na celu ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Stara się też o to, by zmienić społeczne nastawienie wobec nietrzeźwych kierowców. Wzmacnia u pasażerów gotowość do powstrzymywania od jazdy pijanego kierowcy. Patrząc na statystyki policyjne, wydaje się, że następuje powoli zmiana społeczna w tym obszarze.

Kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM

NO PROMIL – NO PROBLEM – happening

W ramach kampanii odbywają się Marsz na rzecz trzeźwości na małopolskich drogach i profilaktyczne zajęcia warsztatowe – NOP NOP. Prowadzone są również szkolenia dla liderów młodzieżowych i szkolenia dla Rad Pedagogicznych. Co roku organizowany jest no promilowy konkurs.

W kampanii rokrocznie uczestniczy wiele szkół i gimn. W bieżącym roku wzięło w niej udział ponad 40 gmin i ponad 120 szkół. Podejmują one różne no promilowe inicjatywy: marsze, happeningi, debaty oksfrodzkie, spotkania edukacyjne dla rodziców, prezentacje, plakaty i tablice tematyczne. Dzieci uczestniczą w kontrolach kierowców pod względem trzeźwości prowadzonych przez funkcjonariuszy policji. Rozdają deklaracje odpowiedzialnego świadka/ pasażera podczas patrolów policyjnych kontrolujących trzeźwość i wiele innych. W wielu miejscowościach kampania jest już corocznie organizowanym i rozpoznawalnym przez mieszkańców wydarzeniem, którego zamysł oceniamy jest bardzo pozytywnie.

Co ciekawe Kampania społeczna NO PROMIL NO PROBLEM dociera także do najmłodszych, dla których przygotowane zostały specjalne bezpromilowe bajki, które bawią i uczą dzieci jak reagować gdyby ktoś chciał prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu.

NO PROMIL – NO PROBLEM deklaracje trzeźwości dla kierowców

Kampania NO PROMIL – NO PROBLEM deklaracje trzeźwości dla kierowców

Aby dowiedzieć się więcej o Kampanii NO PROMIL NO PROBLEM wejdź na stronę bezpromilowo.pl: https://kamp2021.bezpromilowo.pl/

Wojciech Słonina, prezes Instytutu Rozwoju Społecznego

Renata Knez, wiceprezes Instytut Rozwoju Społecznego