Strona główna » Blog » Zwiedzanie polskich miast szlakiem figurek

Zwiedzanie polskich miast szlakiem figurek

Wrocław- Krasnale

Boliząbek, Śpioch, Chrapek, Edukacjusz czy Eskulapek − to tylko niektórzy z małych mieszkańców miasta – symboli Wrocławia. Wrocławskie krasnale znajdziemy w różnych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Szacuje się, że jest ich ponad 200 i są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Aplikacja Go Wrocław Krasnale (Google Play) pozwala zobaczyć, gdzie mieszka każdy z krasnali i w jakiej odległości od niego się znajdujemy. Możemy także dodawać zdjęcia i odznaczać krasnala jako odwiedzonego, stając się częścią społeczności.

Krasnale wrocławskie - ile ich jest na mapie miasta i po co? Odpowiadamy i  wędrujemy ich szlakiem

Gdańsk- Szlak Lwa Heweliona

Lwa można zobaczyć w różnych pozach i z przedmiotami nawiązującymi do tych miejsc. Lew przy stadionie trzyma buty piłkarskie i kawałek bursztynu (stadion nazywany jest bursztynowym ze względu na charakterystyczną elewację), ten w ZOO ma plecak i szykuje się na wycieczkę, przy lotnisku wzbija się w powietrze w czapce-pilotce, przy Centrum Hewelianum dokonuje pomiarów za pomocą przyrządów astronomicznych, a na Ołowiance w stroju marynarza i z wiosłem szykuje się do rejsu. Warto samemu odkryć wszystkie wcielenia Heweliona.

Szlak najlepiej zwiedzać, korzystając z bezpłatnej aplikacji iLeo (dostępnej dla systemów Android i IOS). Kiedy się ją zainstaluje i włączy Bluetooth, należy zbliżyć urządzenie mobilne do którejś z figurek, a wówczas pojawi się komunikat tekstowy i plik audio, który zawiera opowieść Heweliona o danym miejscu. Przekazuje on informacje w ciekawy i łatwy do przyswojenia dla najmłodszych sposób. Organizowane są też specjalne gry miejskie po szlaku.

Lew_Hewelion_100221_800px.jpg

Szczecin- Gryfusy

Jest ich dziesięć i każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Zostały ozdobione przez dzieci, dzięki czemu są jeszcze bardziej wyjątkowe. Sympatyczne Gryfusy, które powstały z okazji obchodzonych 5 lipca urodzin Szczecina, „rozeszły się” po najróżniejszych zakątkach miasta i cieszą się sporą popularnością wśród mieszkańców i turystów.

Kolorowe figury możemy znaleźć m.in. w okolicach alei Jana Pawła II, Alei Kwiatowej czy Zamku Książąt Pomorskich. Gryfusy wzbudzają spore zainteresowanie wśród przechodniów. Niektórzy zatrzymują się, by przyjrzeć im się z bliska, a nawet zrobić pamiątkowe „selfie”. Jeśli ich jeszcze nie widzieliście, warto wybrać się na spacer w ich poszukiwaniu. Gryfusy pozostaną w przestrzeni miasta do końca wakacji.

Wielu mieszkańcom Szczecina Gryfusy kojarzą się ze słynnymi berlińskimi niedźwiedziami, które można spotkać w dziesiątkach miejsc na terenie stolicy Niemiec. Każda figura jest inna i niepowtarzalna. Turyści chętnie „tropią” je na ulicach miasta i robią sobie z nimi zdjęcia.

Gdzie są szczecińskie Gryfusy? Część z nich zniknęła sprzed urzędu miasta |  Szczecin Nasze Miasto

Zielona Góra- Bachusiki

Bachusiki są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina. Są one stworzone z brązu a ich twórca to słynny rzeźbiarz – Artur Wochniak. Skąd w Zielonej Górze nawiązanie akurat do tego bożka? Otóż to właśnie w tym mieście odbywa się winobranie. Każdego roku we wrześniu organizowane jest wielkie wydarzenie, które zrzesza smakoszy wina. Mogą oni nie tylko skosztować trunków z różnych winnic, ale również zjeść wiele pysznych, regionalnych dań oraz pobawić się przy świetnej muzyce.

Jak wiadomo, bachusików najlepiej szukać z mapą, bo rozbiegły się po całym mieście i nie wiadomo, gdzie się spodziewać kolejnego. A aktualne mapy znajdziesz tutaj: http://bachusiki.cba.pl/site/mapa – na stronie bachusików. Możesz pobrać mapę w formacie pdf, którą potem wydrukujesz, lub po prostu obejrzeć mapę w Google – tam znajdziesz także fragmenty opisów.

Zielonogórskie Bachusiki - zgg.gosc.pl

Bielsko- Biała- Szlak Bajkowy

Trudno o bardziej bajkowe polskie miasto. Bielsko-Biała to kolebka polskiej animacji klasycznej. Tu narodzili się najsłynniejsi bajkowi bohaterowie: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka i wielu innych. W Bielsku-Białej powstały bajkowe rzeźby oraz ulice i place, których patronami są bajkowi bohaterowie. Ruszyła też realizacja interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Podróżując Szlakiem Bajek można odwiedzić liczne atrakcje miasta Bielsko-Biała.

Na szlaku tym spotkać można między innymi: Bolka i Lolka, Reksia, Pampaliniego łowcę zwierząt wraz z hipopotamem, Smoka Wawelskiego, Bartłomieja Bartoliniego Herbu Zielona Pietruszka, Szpiega z Krainy Deszczowców – Don Pedra de Pommidore.

Bielsko-Biała. Miasto rozwija bajkowy szlak - www.radioem.pl