Strona główna » Blog » Weekend z rodziną poza domem

Weekend z rodziną poza domem

Wychodzimy z dziećmi z domu

W domu można robić wspólnie dużo kreatywnych i emocjonujących rzeczy i to tam spędzamy przecież najwięcej czasu z rodziną. Jednak czasem aż się prosi, by opuścić bezpieczne, domowe pielesze i gdzieś się wspólnie wybrać. Poniżej znajdziecie pomysły na spędzenie wolnego popołudnia wspólnie z dziećmi i nastolatkami. Propozycje dobrano tak, by zarówno dzieci, jak i ich rodzice świetnie się bawili. Nie znajdziecie tu jednak typowych, oczywistych miejsc, o których nie trzeba nikomu przypominać. Nie doszukacie się tu więc kina, teatru, lodowiska czy basenu z kulkami. Będą to miejsca popularne wśród rodzin, ale na tyle nieoczywiste, że być może część osób nie pomyślała jeszcze o wybraniu się do nich. Jednocześnie postawiono na miejsca, które znajdują się raczej w dużych miastach Polski – czasami tylko paru. Jeżeli więc nie znajdziecie poniższych atrakcji w pobliżu swoich miejscowości, wolne weekendy, wakacje czy ferie mogą okazać się dobrą okazją do ich odwiedzenia.

Muzeum Iluzji

Tego typu muzea są coraz powszechniejsze w Polsce i są już dostępne w kilku miastach: Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Dzieciaki bawią się tam doskonale, odkrywając, w jaki sposób można prosto oszukać zmysły. Dorośli zaś, oprócz dobrej zabawy, będą mogli poczytać o pochodzeniu iluzji i zachwycić się faktem, iż ludzie pragnęli oszukiwać swoje umysły już od starożytności. W muzeum znajdziemy różnego rodzaju iluzje optyczne, fizyczne, a także specjalne, w których udział osób w danym eksperymencie, gwarantuje jego powodzenie. Zaletą tego typu muzeów jest możliwość poznawanie eksponatów za pomocą zmysłu dotyku, więc nie bójcie się surowych, muzealnych zakazów. Dodatkową atrakcją są specjalne miejsca do robienia zdjęć w specjalnych, tworzących iluzję pomieszczeniach. Będziecie wyglądać na nich po prostu cudownie!

Muzeum Pinballa

Miejsce, które zachwyci szczególnie starsze dzieci, nastolatków i nas – dorosłych! W latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych cały świat oszalał na punkcie flipperów – tego typu gry były dostępne, w co drugim barze. W XXI wieku tego typu rozrywki zaczęły sukcesywnie znikać, przez między innymi powszechny dostęp do gier wideo dostępnych na komputer i inne urządzenia elektroniczne. Wchodząc do tego muzeum, odbywamy podróż w czasie, by zanurzyć się w morzu flipperów (nawet kilkaset). Wejście do większości tego typu muzeów nie jest najtańsze, ale bilet wstępu zazwyczaj upoważnia nas do przebywania tam tak długo jak chcemy i grania na wszystkich maszynach (pinball i arcade). Doskonała zabawa dla nawet trzech pokoleń gwarantowana! Muzeum pinballa obecnie można znaleźć w Krakowie (Kraków Pinball Museum i Kraków Arcade Museum) i Warszawie (Pinball Station).

Wrotkarnia

Lodowisko to gwarancja dobrej zabawy i każdy o tym wie. Tymczasem w coraz większej ilości miejscowości powstaje alternatywna rozrywka – wrotkarnia. Możemy tam wypożyczyć wrotki lub rolki, a także przynieść własne. Po ich założeniu nie pozostaje nam nic innego niż dobra zabawa! Wrotkarnie są dostępne w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Lublin, Rzeszów, Jelenia Góra, Szczecin, Mielec, Poznań, Rybnik, Radlin czy Kołobrzeg.

Centrum Nauki

Centrum Nauki

https://www.pexels.com/photo/close-up-view-of-plasma-256302/

Tego typu miejsca powstają w zabójczym tempie, w coraz większej liczbie miast. Nic zresztą dziwnego – cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodych adeptów nauki i ich również głodnych wiedzy opiekunów. Nie ma nic lepszego niż fakty naukowe pokazane dzieciom nie za pomocą sztywnej, książkowej wiedzy, lecz przy pomocy praktycznego wyjaśnienia i eksperymentów. Mali naukowcy mogą poszaleć w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik, w genialnym, choć niepozornie położonym Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, czy w coraz popularniejszym Łódzkim Experymentarium. Podobne miejsca można znaleźć w Kielcach, Toruniu, Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Stargardzie i Świdwinie.

Centrum Zmysłów

Ze względu na wzrost świadomości na temat potrzeb sensorycznych dzieci oraz potencjał nauki przez sensorykę, wiele centrów nauki wzbogaca swoją ofertę lub wręcz opiera ją o możliwość poznania poprzez zmysły. Bardzo ciekawą ofertę ma Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie. Ma ono w ofercie dwie wystawy: W stronę światła (wystawa dla dzieci, obejmująca mnóstwo ciekawych, interaktywnych eksperymentów) i W stronę ciemności (opcja raczej dla nastolatków i dorosłych, w której osoba niewidoma prowadzi nas przez świat w kompletnej ciemności, pokazując jak wygląda codzienność, bez używania zmysłu wzroku, opcję z niewidomym przewodnikiem oferują też m.in. muzea w Gdańsku i Warszawie). Muzeum oferuje też fantastyczne warsztaty dla dzieci z osobą niewidomą, opierające się na zastosowaniu zmysłu dotyku. Furorę robi też Gliwickie Funzeum – muzeum światła i koloru, które bazuje na eksperymentowaniu i zabawie w kolorach i dźwiękach. Warto być przygotowanym na eksplozję energii u dzieci, bo bodźców pobudzających zmysły tu nie zabraknie. 😉

Jeżeli czujecie się zainspirowani, koniecznie wybierzcie się do któregoś z powyższych miejsc przy najbliższej okazji. Z pewnością zarówno wasze młodsze i starsze dzieci jak i wy, będziecie się doskonale bawić. Tymczasem oczekujcie garści kolejnych weekendowych atrakcji – pojawią się wkrótce.

Anna Bolek, psycholog, filmoznawca