Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy byt i przyszłość. Dlatego decyduje się na organizację zajęć dodatkowych, które wspomogą jego rozwój. Jedną z opcji są zajęcia językowe. Różne motywy mogą kierować ludźmi, którzy chcą, aby ich dzieci uczyły się języków obcych. Może to być wyższa konieczność, jeśli dziecko ma kłopoty w szkole. Albo chęć stworzenia lepszych perspektyw w przyszłości. Coraz częściej powodem uczenia się języków jest też hobby, bowiem ludzie zapisują się na kursy języków egzotycznych.
Zalety uczenia się języka obcego jako dziecko
Dzieci uczą się wielu rzeczy poprzez zabawę, co sprawia, że w nie do końca świadomy sposób, mogą nabyć wielu praktycznych umiejętności. W ten sposób mogą uczyć się też języka obcego. Metoda naturalna opiera się właśnie na tym założeniu, aby uczyć się języka obcego tak, jak języka pierwszego. Jest to więc bardziej przyswajanie języka, niż świadomie uczenie się, w szczególności w pierwszych latach życia. Dzięki temu dziecko bawi się, więc ma pozytywne skojarzenia z lekcjami. Istnieje więc większa szansa, że będzie chciało uczęszczać na zajęcia. Uczenie się języka obcego rozwija człowieka i kulturowo, i pod względem intelektualnym, więc zapewnienie takiego bodźca jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na rozwoju dziecka. Im więcej języków umiemy, tym łatwiejsze jest później uczenie się kolejnych. Jednak jedną z największych zalet jest to, że tylko jako dzieci jesteśmy w stanie nauczyć się języka w jego prawidłowej formie fonetycznej. Bardzo mało dorosłych jest w stanie opanować język obcy bez śladu obcego akcentu.
Jakie zajęcia z języka obcego będą najlepsze dla dziecka?
Na to pytanie powinien odpowiedzieć rodzic każdego dziecka samodzielnie, ponieważ to on najlepiej zna potrzeby, ale także preferencje swojej pociechy. Jeśli szukamy zajęć w szkołach językowych, to warto zwrócić uwagę, przynajmniej na początku uczenia się języka obcego, aby były to szkoły mające w swojej ofercie lekcje oparte o metodę naturalną. Dobrym pomysłem może być też zatrudnienie lektora prywatnie lub nawet opiekunki, mówiącej w innym języku. Niektórzy lektorzy proponują lekcje próbne, w których rodzic może uczestniczyć razem z dzieckiem, aby zorientować się jakie metody stosuje nauczyciel i w razie potrzeby porozmawiać o specjalnych potrzebach czy preferencjach.
Marcelina Knez, indolog, nauczyciel języka polskiego jako obcego