Strona główna » Blog » Naprotechnologia

Naprotechnologia

Naprotechnologia kojarzy się z leczeniem niepłodności. W rzeczywistości zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz innych problemów ginekologicznych.

Opiera się na bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu i odkrywaniu nieprawidłowości, które można wyleczyć. Zakłada wnikliwą obserwację objawów świadczących o płodności w przebiegu cyklu miesięcznego. W przypadku niekorzystnych schorzeń, wpływających na procesy prokreacyjne, pomaga w diagnostyce i podjęciu właściwej terapii.

Pacjentki prowadzą obserwacje w oparciu o model płodności Creightona, będący modyfikacją metody Bilingsów. W trakcie uczenia się metody każdą pacjentkę wspiera merytorycznie instruktor metody. Pacjentki obserwują wydzielinę pochwową, zmieniającą się pod wpływem hormonów w cyklu. Dzięki temu poznają jak funkcjonuje ich organizm pod względem hormonalnym. Gdy nauczą się metody potrafią z dużą dokładnością określić, kiedy mają dni płodne czy niepłodne. Wszystkie obserwacje zbierane przez pacjentkę analizuje i interpretuje lekarz specjalista.

Naprotechnologia stosuje też monitorowanie zmiany poziomu hormonów w tracie cyklu (np. estrogenów, progesteronu, hormonów przysadki itp.). Monitoring ten daje możliwość dokładnego określenia jakie są braki lub nadmiary hormonów w poszczególnych fazach cyklu.

Jako dalsze metody diagnostyczne naprotechnologia stosuje także utrasonografię, badania endoskopowe i badania nasienia męskiego.

Dla każdej pary lekarz specjalista opracowuje indywidualny plan leczenia.

Zwykle w trakcie leczenia, stosuje się leki stymulujące jajeczkowanie i wspomagające prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego. A jeśli jest to wskazane planuje się także specjalistyczne procedury z zakresu ginekologii operacyjnej.

Naprotechnologia łączy ze sobą wiedzę z zakresu wielu dziedzin medycyny Wykorzystuje aktualną wiedzę nie tylko z ginekologii ale także z endokrynologii, alergologii, immunologii, diabetologii, chorób układu pokarmowego, genetyki, zaburzeń metabolicznych i dietetyki.

Badania wskazują dużą skuteczność metody w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności oraz tzw. nawykowych poronień, przedwczesnych porodów, zaburzeń cyklu miesiączkowego, torbieli jajników, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, endometriozy, zespołu policystycznych jajników, bólów menstruacyjnych oraz wielu innych kobiecych problemów zdrowotnych. Według wyników badań prof. Thomas Hilgersa, twórcy metody naprotechnologii, wśród par, które w jednym okresie zaczęły diagnozę, po roku ok. 40% leczenie zakończyło się sukcesem, czyli ciążą. Natomiast po trzech latach ponad 70% par miała potomstwo.
Metoda wymaga jednak cierpliwości, bo jest procesem wieloetapowym. Aby mogła przynieść efekty potrzebny jest czas przeznaczony na naukę obserwacji i jej prowadzenie. Później na zrozumienie procesów, jakie zachodzą w organizmie danej kobiety i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

https://pro-life.pl/naprotechnologia-lista-lekarzy-i-instruktorow/