Strona główna » Blog » Mężczyźni św. Józefa

Mężczyźni św. Józefa

Mężczyźni świętego Józefa to sieć mężczyzn, którzy pragną w swoim życiu duchowym czegoś więcej. Ich patronem jest święty Józef, wzór mężczyzny kochającego swoją rodzinę, działającego z zaangażowaniem a przede wszystkim słuchającego Boga i wiernego Mu. Mężczyźni świętego Józefa dbają o własną żywą relację z Bogiem i poświęcają swój czas na budzenie innych mężczyzn do wiary, aby mogli być oparciem dla swoich rodzin, środowisk i naszej Ojczyzny.

Swoje działania w Polsce rozpoczęli w Krakowie – Podgórzu, w Parafii św. Józefa w sierpniu 2008 roku. Są częścią międzynarodowego Ruchu Mężczyzn Świętego Józefa, założonego w USA przez Donalda Turbitta, wcześniej zawodowego strażaka, obecnie zaangażowanego w działania na rzecz mężczyzn. Był on obecny, gdy powstawali Mężczyźni Świętego Józefa w Krakowie i wielokrotnie przyjeżdżał później, by prowadzić poruszające weekendy i spotkania dla mężczyzn w Polsce.

Mężczyźni św. Józefa

Obraz Sasin Chapati z PixabayW Krakowie od początku działalności, co miesiąc w trzecie środy miesiąca, odbywają się spotkania otwarte dla mężczyzn. Zapraszane są na nie osoby, które są świadkami wiary, zarówno osoby świeckie jak i kapłani (także biskupi).

Mężczyźni Świętego Józefa pracują również z liderami różnych męskich grup (nie tylko Mężczyzn Świętego Józefa) i proponują im corocznie weekend formacyjny. Organizują rekolekcje, konferencje, spotkania, pielgrzymki oraz mniejsze spotkania z zapraszanymi gośćmi w różnych miejscach w Polsce, które są zwykle zalążkiem nowych męskich grup w parafiach. Prowadzą pracę formacyjną w małych grupach, warsztaty wakacyjne, szkołę modlitwy, comiesięczne Adoracje.

Zapraszają także mężczyzn na grupy aktywne, podczas których wspólnie przeżywają przygody i dzielą się swoim doświadczeniem wiary. Co jakiś czas zapraszają mężczyzn wspólnie z rodzinami na wyprawy w góry albo na pikniki rodzinne.

Oprócz Krakowa Mężczyźni Świętego Józefa spotykają się w różnych częściach Polski oraz w kilku krajach wśród Polonii.

Renata Knez