Strona główna » Blog » Książki dla dzieci wspierające rozwój emocjonalny

Książki dla dzieci wspierające rozwój emocjonalny

Nie zawsze jesteśmy w stanie adekwatnie reagować na wybuchy dziecięcych emocji – ba, nie zawsze radzimy sobie nawet z emocjami naszych partnerów oraz swoimi. Na ratunek przychodzą poniższe bajki, które zainteresują i uspokoją maluchy, a nam pomogą przyjąć postawę zrozumienia i empatii w stosunku do dzieci, dając konkretne drogowskazy oraz przynosząc ulgę.

Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę”

Od Krasickiego, przez Brzechwę, aż po dzisiejszą „Kicię Kocię” Anity Głowińskiej, wiadomo, że animizacja (nadania zwierzętom cech ludzkich) to doskonałe narzędzie do edukowania społeczeństwa, w tym dzieci. Moralizuje i edukuję, a jednocześnie nie poucza wprost, tylko nadaje dystans, poprzez odwołanie się do zwierząt. Ten sam zabieg możemy znaleźć w książce „Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę” Aleksandry Srokowskiej-Ziółkowskiej. Książka podzielona jest na cztery bajki – każda z nich opowiada o ważnych składnikach wychowania asertywnego i empatycznego dziecka. Bajki mówią o takich hasłach jak integralność czy odpowiedzialność osobista i podczas gdy w części dla dzieci, maluchy uczą się o nich poprzez kontekst uroczych opowieści o zwierzętach, a części dla dorosłych dowiadujemy się, czym są te ważne terminy oraz jak i dlaczego wprowadzać je w życie dziecka. Opowiadania są inspirowane dorobkiem pracy terapeutycznej Jaspera Juula – eksperta w sferze budowania relacji. Mówią one w prosty sposób o budowaniu relacji dorosłego z dzieckiem, opartym na wzajemnym szacunku oraz słuchaniu potrzeb i emocji – naprawdę przynoszą ulgę

Książka o dobrej agresji”

Agresja dziecięca przez wieki była tłumiona, ignorowana, bądź karana przez opiekunów i nauczycieli. Tym samym gromadziła się w człowieku cierpliwie i wybuchała zazwyczaj w wieku dorosłym lub czyniła inne szkody. Dziś już wiemy, że agresja to nie przemoc, nie boimy się jej i dajemy przyzwolenie na jej wyrzut. Jest ona siłą, która niejednokrotnie chroni nas przed skrzywdzeniem, daje siłę, pcha do przodu. Książka autorstwa Anna Kario Skoczylas to wzruszający i pełen spokoju drogowskaz dla rodziców i dzieci – pomaga popatrzeć na dziecięcą agresję z akceptacją i zrozumieniem. Daje też konkretne strategie na wsparcie dzieci.

Planeta Uważności”

Uważność to termin przewijający się w języku i mediach obecnie dość często. Nic z resztą dziwnego – w dzisiejszych czasach, pędzących jak rakieta, to błogosławieństwo. Nie jest jednak prosto znaleźć treści dotyczące uważności, przystępne dla najmłodszych. Tutaj zjawiają się Jowita Wowczak oraz Kasia Kowalska-Bębas – autorki książki. W bajce pojawia się noktowizor uważności, dzięki któremu dzieci dowiadują się między innymi: Co to znaczy być tu i teraz?, Jak ćwiczyć na co dzień?, Czy zmysły i oddech pozwalają wrócić do chwili obecnej? Autorki zwracają się też do rodziców i mówią im jak ćwiczyć z dzieckiem uważność na co dzień – przedstawiają konkretne ćwiczenia i niezbędną wiedzę.

Planeta Mądrości (książka pomagająca radzić sobie ze stresem)”

Bohaterem książki jest Kajo – zwyczajny, sympatyczny chłopiec, do którego jednak pewnego dnia przychodzi złość. Początkowo chłopiec nie wie, jak sobie z nią radzić, ląduje wtedy na planecie zamieszkałej przez rozmaite stwory – Stresowca, Ufostrażników i Mądrego Króla. Właśnie w tym miejscu, napotykając te różne postacie, chłopiec spróbuje poradzić sobie z emocjami. „Planeta mądrości” autorstwa Jowity Wowczak i Kasi Kowalskiej-Bębas, podobnie jak pozostałe książki, podzielona jest na część dla dzieci i dla rodziców. W tej pierwszej jest oczywiście historia Kaja, z którym z pewnością utożsami się każde dziecko. W drugiej zaś części można znaleźć najważniejsze informacje na temat budowy i funkcjonowania mózgu. Niesamowita jest możliwość przełożenia bohaterów bajki, na konkretne części mózgu. Książka niesie dużą wartość edukacyjną, zawierając porady: jak pomóc dziecku przeżywającemu stres, jaką profilaktykę stosować walcząc z dziecięcym stresem. Można też tu znaleźć bardzo pomocną część z przykładami zabaw ćwiczących uważność, zmysły i umysł.

Anna Bolek, psycholog, filmoznawca