Kino przyjazne sensorycznie to seans filmowego adresowany do widzów z z zaburzeniami sensorycznymi szczególnie ze spektrum autyzmu. Sprawia, że oglądanie filmu nie musi być doświadczeniem stresującym i przeciążającym zmysły. Może być przyjemnością dla dzieci i innych osób, które są nadwrażliwe wzrokowo, nie lubią hałasu albo mają problemy z siedzeniem w jednym miejscu przez dłuższy czas.
Seans filmowy zwykle odbywa się rano, gdy dzieci są mniej zmęczone i nie ma wielu klientów. Światła są przygaszane a poziom dźwięku obniżany. Filmu nie poprzedzają reklamy. Dziecko w trakcie sensu może się poruszać po sali, może wyrazić swoje emocje lub skomentować to co oglądają. W trakcie seansu część miejsc na widowni pozostaje wolna. Widzowie mogą przynosić na seans własne przekąski, bo z większości proponowanych w kinach nie mogą korzystać z powodu specyficznej diety.
Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieciom, jak i dorosłym oraz ich opiekunowi przysługują bilety ulgowe. W kasie należy okazać orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypis diagnozy. Jeden z opiekunów dziecka lub osoby dorosłej może otrzymać bezpłatną wejściówkę.
Dzięki takiemu seansowi dzieci z problemami w zakresie przetwarzania sensorycznego mogą korzystać z oferty kulturalnej. A ich rodzice muszą się stresować, że zachowanie dziecka będzie przeszkadzać innym.
Obraz Gerd Altmann z PixabayAby zobaczyć repertuar kina sensorycznego i miejsca w poszczególnych miasta, które oferują seanse sensoryczne wejdź na link poniżej: