Strona główna » Blog » Hortiterapia – czyli terapia ogrodem dla każdego

Hortiterapia – czyli terapia ogrodem dla każdego

Hortiterapia jest to terapia związana z ogrodem i roślinami. U podstaw hortiterapii leżą naukowe teorie mówiące o wrodzonym związku człowieka z naturą i jego pozytywnej reakcji na środowisko naturalne i inne żywe organizmy. Terapia ta polega na wykorzystaniu ogrodów do poprawienia życia i kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Dzieli się ona na czynną i bierną, gdzie ta pierwsza pomaga nam nabyć nowe zdolności sadzenia, uprawy i dbania o rośliny, a ta druga pomaga w stymulacji wszystkich zmysłów. Jest to naturalna więź, która pomaga radzicić sobie człowiekowi w najtruniejszych momentach życia oraz nadaje mu chęć i siłę do daleszej walki.

Poniżej wymienię parę sytuacji oraz benefity z nimi związane, które może przynieść ogrodoterapia:

  • pomaga w łagodzeniu stanów depresyjnych oraz lękowych – zajęcie i skupienie się na czymś w towarzystwie odgłosów natury, pomaga w relaksacji i odprężeniu mózgu od natłoku myśli, jednocześnie dając osobie możliwość robienia czegoś nowego
  • ma ogromny wpływ na dzieci, pomaga w rozwinięciu emocjonalno-społecznym, pomaga w osiągnięciu niezależności oraz rozwoju manualnym, zwłaszcza dzieci niepełnosprawne mają możliwość rozwinięcia swoich talentów oraz pomaga w zaprzestaniu pogłębiania zaburzeń psychoruchowych, ponieważ zapewnia ciągłą interakcję
  • daje możliwość rozwoju i pomocy wyjścia z nałogów – ucząc się sadzenia, pielęgnacji ogrodu czy koszenia trawników, osoby takie skupiają się na czynnościach fizycznych, pomagając tym z natrętnymi myślami i kompulsjami
  • jest terapeutyczne dla osób w każdym wieku – wiek nie gra roli w tym jak pomocna jest ogrodoterapia, zaczynając od małych dzieci, poprzez młodych aż po seniorów, może ona być nawet odpowiednią aktywnością dla całych rodzin, aby pomóc im oderwać się od trosk i zmartwień i pomóc umocnić więzi

Terapia ta jest bardzo efektywna i pomogła już bardzo wielu osobom w różnych sytuacjach zarówno fizycznych jak i psychicznych. Osobiście zachęcałabym każdego, by choć raz wybrał się sam lub z bliskimi do magicznego świata ogrodów i natury.