W wielu krajach już od dłuższego czasu mieszkają ludzie różnego pochodzenia. Polska jeszcze do niedawna była w większości zamieszkana przez Polaków, jednak zaczyna się to zmieniać. Wiąże się to z tym, że coraz częściej w naszym środowisku spotykamy ludzi z innych krajów. Może się to zdarzyć w pracy, kiedy jesteśmy dorośli, ale dzieci najczęściej poznają imigrantów w przedszkolach czy szkołach. Niektórzy obcokrajowcy są tu tylko na chwilę, jednak często zdarza się, że ludzie pochodzący z innych krajów osiedlają się w Polsce na stałe i żyją tutaj jak pozostali obywatele.
Dlaczego otwartość kulturowa jest ważna?
Bycie otwartym na inne kultury jest bardzo ważne, ponieważ otaczają nas różni ludzie. Kultura jest tylko jednym z czynników, który nas od siebie różni, warto jednak pamiętać, o tym co nas łączy. Ciekawe może być postawienie się na miejscu imigranta, jeśli wyobrazimy sobie, że to my mielibyśmy emigrować z naszego kraju. Wtedy to my bylibyśmy inni. Osoba, która czuje się obco w nowym miejscu, z pewnością byłaby bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc czy choćby uśmiech. Dlatego bardzo ważne jest, aby traktować ludzi, którzy mieszkają w naszym sąsiedztwie z wrażliwością i otwartością. Warto też zwrócić uwagę na piękno innych kultur. To, co nas różni, nie oznacza niczego złego. Dobrze jest pamiętać o tym, że różny czy inny, nie znaczy gorszy. Czasem boimy się tego, czego nie znamy, ale poznawanie innych kultur może bardzo otworzyć człowieka, a przede wszystkim być niezmiernie ciekawym doświadczeniem.
Poznawanie innych kultur przez dzieci
Większość ludzi jest mocno przywiązana do tego, w czym została wychowana, mimo że czasami jest to podświadome. Dlatego tak ważne jest uczenie dziecka od małego, że ludzie na świecie są różni, mieszkają w różnych miejscach na Ziemi, co jest związane z tym, że ich kultura wygląda inaczej niż nasza. Warto jest pokazywać, że inny może znaczyć piękny czy ciekawy, a nie dziwny i straszny. Należy uważać, aby samemu nie wyśmiewać tego, co inne, nawet jeśli nas to zadziwia. Dzieci bardzo szybko uczą się tego, co prezentują ich opiekunowie. Dzięki temu nastolatkowie czy później dorośli będą bardziej otwarci na poznawanie innych kultur oraz późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie wielokulturowym.
Marcelina Knez, indolog, nauczyciel języka polskiego jako obcego