Strona główna » Blog » Bezpieczeństwo w internecie

Bezpieczeństwo w internecie

Jak wszyscy wiemy w dzisiejszych czasach, ciężko jest uchronić dzieci od niebezpieczeństw, które znajdują się w internecie. Ze względu na popularność coraz częściej dzieci w bardzo młodym wieku mają już do niego dostęp. Niestety często wiąże się to z wieloma zagorzeniami, ponieważ bardzo łatwo jest nimi manipulować. Dlatego warto, zanim damy dziecku dostęp do sieci, porozmawiać z nim i poruszyć kilka bardzo ważnych tematów dotyczących zachowania i bezpieczeństwa.

Wymienię parę z nich i krótko opiszę, z czym są związane:

  • Jednym z tematów powinno być zaufanie — warto wytłumaczyć dziecku, że nie każdy jest w sieci tym, za kogo się podaje i może skłamać na temat swojego wieku. Można też pokazać mu, jak łatwo jest się podszyć pod inną osobę i zmienić głos przez mikrofon.
  • Udostępnianie danych osobowych- bezwzględu na to czy na portalu można znaleźć tego typu ostrzeżenia, warto poruszyć ten temat. Rozmowa o tym jak łatwo dzięki nim można ukraść konto w grze, pomoże uświadomić dziecku powagę sytuacji. Dzieci często nie rozumieją tego, jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają, dlatego wyjaśnienie na prostym, ale zrozumiałym dla nich przykładzie powinno pomóc w naszym argumencie.
  • Rozmowa o komentarzach i dokuczliwości – tu warto także porównać sytuację szkolną, gdzie grupka dzieci źle traktuje wybrane przez nie ofiary i przedstawić mu jak smutne to jest i jak bardzo wpływa na samopoczucie innych, wytłumaczyć, że szerzenie nienawiści nie jest dobre, nieważne czy jest to w realnym świecie, czy w internecie, ponieważ ma takie same konsekwencje.
  • Wyznaczyć dziecku godziny – ustalenie czasu na rozrywkę i przebywanie w internecie jest bardzo ważne, ponieważ ukazuje dziecku podział i system nagród, gdy jest grzeczne i wykona wszystkie obowiązki, wtedy może się odprężyć i spędzić wesoło czas.

Tu opisałam tylko kilka tematów rozmów, ponieważ może być ich naprawdę wiele. Najważniejszą jednak częścią każdej z nich jest zapewnienie dziecka, że ma w rodzicu oparcie i ze wszystkim może się do niego zwrócić. Warto pokazać mu, że nawet jeśli zrobił coś pozornie złego, nic się mu nie stanie. Takimi rozmowami możemy zbudować zaufanie i polepszyć relacje z pociechą i pomóc jej zrozumieć, iż nieważne co zawsze ją ochronimy.