Strona główna » Blog » 10 blogów/kont na Instagramie wspierających rodzicielstwo

10 blogów/kont na Instagramie wspierających rodzicielstwo

Każdy z nas pragnie poszerzać wiedzę w interesujących nas dziedzinach. Jest przecież wiele książek, webinarów czy artykułów, które wzbogacą naszą wiedzę w sferze psychologii dziecka, wychowania dzieci. Nie zawsze znajdzie się jednak czas na tak obszerne treści. Wtedy z pomocą przychodzi Instagram, oferujący nam skondensowane, wartościowe treści, do pochłonięcia w krótkim czasie i w estetycznej oprawie. Przed wami sześć inspirujących, pouczających i niejednokrotnie zabawnych kont, do których możecie zajrzeć podczas popołudniowej przerwy na kawę.

Przedszkojak

Konto na Instagramie prowadzone przez pedagożkę i mamę przedszkolaka – Patrycję Nowak. W pozytywnej i nieoceniającej atmosferze Patrycja proponuje pomysły na radzenie sobie z trudniejszymi zachowaniami, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Poruszane są takie tematy jak m.in. pierwsze kroki w przedszkolu, adaptacja, asertywność, granice i wiele innych. Posty Patrycji są krótkie, a treściwe – mogą zasiać ziarno inspiracji dla nauczycieli czy rodziców.

https://www.instagram.com/przedszkojak/

10 blogów/kont na Instagramie wspierających rodzicielstwo

https://www.pexels.com/photo/anonymous-ethnic-mother-working-on-netbook-near-baby-and-husband-sleeping-in-bedroom-6392927/

Zuza Skrzyńska

Zuza to mama i przedsiębiorczyni. W bardzo przystępny sposób przekazuje nam „notatki z macierzyństwa”. W formie estetycznego zeszytu z notatkami pisze o zagadnieniach rodzicielstwa i zdrowia psychicznego, takich jak: style przywiązania, wybuchy złości, karmienie piersią czy asertywność. Na jej Instagramie możemy spodziewać się też prześmiewczych, krótkich filmików, obrazujących codzienne życie matki i jej otoczenia. Na kanale Zuzy możemy nie tylko czegoś się nauczyć, lecz także pośmiać. Prowadzi też na Instagramie strefę kobiecego wsparcia i rozwoju (Kobieca kooperatywa rozwojowa).

https://www.instagram.com/zuza.skrzynska/

Magdalena Boćko-Mysiorska-blog

Pedagożka, autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz mama. Propagatorka rodzicielstwa bliskości i komunikacji bez przemocy. Jej porady dotyczące sprawnej komunikacji z dziećmi, ale także z innymi członkami rodziny są bardzo jakościowe. Korzystając z nich, nawet podczas kłótni możemy przekazać bliskiej osobie nasz komunikat, unikając jednocześnie jej zranienia. Szczególnie przydatne są materiały dotyczące złości dziecka i reakcji na nią, a także różnych możliwości zastępowania powtarzającego się „nie” skierowanego do dzieci.

https://www.instagram.com/magdalenabockomysiorska_pl/

Blog Ojciec

Jeden z pierwszych blogów rodzicielskich w Polsce prowadzonych przez tatę. Choć jest ich już coraz więcej, Kamil Nowak wciąż jest jedną z przełomowych i przodujących postaci. Szczery, inteligentny, zabawny. Głosi o tym, jak ważny jest udział ojców w wychowaniu dzieci i w społeczności parentingowej i w jaki sposób przyczynia się on do jakości życia zarówno matek jak i ojców. Oprócz wartościowych treści na blogu, Instagramie oraz w Podcaście Ojca (Spotify), prowadzi wydawnictwo, które sprzedaje doskonałe książki i gry dla dzieci. Umila też dzień umęczonych rodziców adekwatnymi, perfekcyjnymi memami.

https://www.instagram.com/blogojciec/

https://www.blogojciec.pl/

Ojcowska Strona Mocy

Jarek Kania to kolejny instagramowy tata. W swoich treściach skupia się szczególnie na uważnym korzystaniu z mediów przez dzieci, tworzy też materiały wspierające rodziców w ostrożnym wprowadzaniu dzieci w świat wirtualny. Oprócz tego tworzy webinary i podcast Ojcowska strona mocy, na którym opowiada o tworzeniu oraz umacnianiu pozytywnej więzi z rodziną oraz o codzienności w byciu rodzicem.

https://www.instagram.com/ojcowskastronamocy/

Jak wychowywać dziewczynki

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek i obecnie coraz bardziej popularną twórczynią internetową. W swoich treściach zwraca uwagę na stereotypy w wychowaniu dzieci, których warto się wystrzegać, by dzieci (mówi szczególnie o dziewczynkach, gdyż sama ma córki) w pełni mogły korzystać ze swojego potencjału. Magda mówi o uważności na komunikaty, jakie kierujemy do dzieci, inkluzywnych dla obu płci zabawkach, równości płci czy różnicy w stereotypowym postrzeganiu chłopców i dziewczynek. Wiele z postów (dużo z nich oparta jest na badaniach) może zaciekawić, ale też przerazić. Dzięki koncie Magdy, z pewnością staniemy uważniejsi na stereotypy wokół naszych dzieci i być może uda nam się uniknąć ich w wychowaniu.

https://www.instagram.com/jakwychowywacdziewczynki/

https://jakwychowywacdziewczynki.pl/sklep/

W.d.ż. dla zaawansowanych

Tosia pisze tu dużo o tematach, które w teorii nie są proste do omawiania z dziećmi, a często są obiektem dziecięcych pytań i wątpliwości. Strona głosi odważne, rodzicielskie nieowijanie w bawełnę, tylko stawienie czoła zagadnieniom i mądre wyjaśnienie ich dzieciom. Pojawiają się tu najczęściej tematy związane z seksualnością, takie jak: skąd się biorą dzieci, miesiączka, antykoncepcja, ale również trudne tematy innego rodzaju, takie jak kwestia rozmowy o śmierci. Oprócz recept na rozmowy z dziećmi możemy znaleźć tu też wiele terminów, które są nowe i ciekawe dla nas.

https://www.instagram.com/wdz.dla.zaawansowanych/

Kasia Augustyniak

Kasia jest niesamowicie kreatywną mamą i studentką psychologii. Możemy u niej napotkać niezliczone pomysły na zabawy czy prezenty dla kilkulatka. Wyjątkowo cenne są też rady dotyczące trudnych zachowań dzieci, będącymi dość typowymi dla maluchów. Możemy więc uzyskać wsparcie w takich tematach jak: adaptacja w przedszkolu, podróż z dzieckiem, zastępowanie gróźb i kar i wiele innych. Kasia, jako wyznawczyni rodzicielstwa przez zabawę, jest też właścicielką sklepu z kreatywnymi zabawami i zabawkami, do którego link znajdziecie poniżej.

https://www.instagram.com/kasiaugustyniak/

https://zabawydokawy.pl/

Mamine Skarby

Teraz trochę bardziej na wesoło. Magda opowiada, o codzienności życia mamy trójki dzieci i o relacji z ich tatą. To wszystko w otoczce wesołości, choć czasem również z nutą goryczy. Niejeden rodzic może utożsamić się ze scenami z życia codziennego, jakie przedstawia nam Magda i pośmiać razem z nią z piękna, radości, ale i absurdów oraz trudów rodzicielstwa.

https://www.instagram.com/mamine.skarby/

https://mamineskarby.pl/

Who’s your daddy

Kolejne konto wzbudzające powszechną wesołość. Łukasz bombarduje nas fantastycznymi memami i sytuacjami z życia codziennego rodzica. Przysparza rodziców o westchnienie ulgi, że zdecydowanie nie są w tym wszystkim sami. Jeżeli więc przychodzicie po rozrywkę i poczucie parentingowego wsparcia – czym prędzej do Łukasza!

https://www.instagram.com/__whos_your_daddy_/

Anna Bolek, psycholog, filmoznawca